Wybór akumulatora PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 14 kwietnia 2010 11:46

Jaki wybrać ?

Wszystkie rodzaje akumulatorów są bateriami kwasowymi i działają na tych samych zasadach,pomimo różnic w szczegółach konstrukcji.

 

Oznacza to,że wszystkie wymagają określonych warunków pracy i obsługi - jak kontrola stanu naładowania i ewentualnie okresowe podładowywanie. Ze względu na budowę akumulatory na dwa rodzaje i kilka odmian ( generacji).

Akumulatory z ciekłym elektrolitem, w których kolejne generacje zmierzają do eliminacji "dolewek" elektrolitu.

  • tzw.mokre- najprostsze i najtańsze,ale są też najtrudniejsze w eksploatacji: nie lubią wstrząsów i zimna, trzeba je regularnie kontrolować ( utrzymywać poziom elektrolitu i go dolewać). Mają też niską sprawność energetyczną.
  • bezobsługowe - różnią się od "mokrych" kilkoma detalami konstrukcyjnymi, dzięki czemu cechuje je dłuższa żywotność ( wyeliminowano też konieczność "dolewek" elektrolitu).
  • wapniowe - od poprzednich cechują się znacznym zmniejszeniem ryzyka samo rozładowania, ale za wymagają większego ładowania ( po głębszym rozładowaniu )

Akumulatory ze "stałym" elektrolitem ( znane jako VRLA), których kolejne generacje cechuje coraz większe zagęszczenie elektrolitu, co eliminuje podstawowe wady tych "mokrych" - wrażliwość na wibracje, przechyły i konieczność dolewek.

  • żelowe - znakomicie sprawdzają się w roli akumulatorów trakcyjnych ( lepiej znoszą rozładowanie i generują mniejsze impulsy rozruchowe z powodu większego oporu stawianego przez gęsty żel ). Wadą jest wysoka wrażliwość na przeładowanie.
  • AGM - tu kwas jest utrzymywany "w miejscu" dzięki zastosowaniu maty z włókien szklanych, która działa jak gąbka. Niestety, utrata nawet niewielkiej ilości elektrolitu skutkuje jednak znacznym ( lub nawet całkowitym ! ) spadkiem ich wydajności.

 

 

Poprawiony: piątek, 16 kwietnia 2010 08:30